اینورتر LS سری S100 یک Standard Drive صنعتی از LS ELECTRIC است که بین درایوهای General Purpose مانند G100 و خانواده Premium مانند iS7 قرار میگیرد. این سری برای ماشینآلاتی طراحی شده که علاوه بر کنترل دور معمول، به Sensorless Vector، ظرفیت اضافهبار قابل انتخاب، STO، شبکه صنعتی، بدنه مقاومتر یا امکانات توسعه I/O نیاز دارند.
```
در خرید اینورتر LS سری S100 نباید فقط عدد kW معیار قرار گیرد. جریان موتور، تک فاز یا سه فاز بودن برق ورودی، کلاس ولتاژ، نوع بار Heavy Duty یا Normal Duty، نیاز به STO، نوع شبکه صنعتی و درجه حفاظت باید همزمان بررسی شوند. کد کامل S100 نیز اطلاعاتی مانند ولتاژ، Keypad، نوع بدنه، EMC Filter، DC Reactor و ساختار I/O را مشخص میکند.
```
اینورتر LS S100 چیست؟
S100 در سبد فعلی LS ELECTRIC در گروه Standard Drive قرار دارد. این جایگاه نشان میدهد که S100 برای کاربردهای صنعتی گسترده طراحی شده و امکانات آن از یک General Drive ساده بیشتر است، اما همچنان ساختار آن برای استفاده در ماشینآلات عمومی و خطوط تولید قابل مدیریت باقی مانده است.
یکی از مهمترین ویژگیهای S100 کنترل Sensorless Vector است. این مد بدون Encoder کار میکند و در مقایسه با V/F ساده میتواند کنترل بهتری روی سرعت و گشتاور موتور، بهخصوص در محدوده دور پایین، ایجاد کند.
LS ELECTRIC برای S100 گشتاور راهاندازی تا 200% در 0.5Hz را در شرایط Sensorless اعلام کرده است. این ویژگی باعث میشود S100 برای بارهایی مانند نوار نقاله، میکسر و بعضی ماشینآلاتی که در شروع حرکت گشتاور بیشتری نیاز دارند گزینه قابل بررسی باشد.
محدوده توان و ولتاژ اینورتر LS S100
S100 در سه گروه اصلی ولتاژی عرضه میشود. نسخه تک فاز برای کارگاهها و ماشینهایی مناسب است که برق سه فاز در دسترس نیست، در حالی که مدلهای سه فاز محدوده توان گستردهتری را پوشش میدهند.
| ورودی |
کلاس ولتاژ |
محدوده توان رسمی |
| تک فاز |
200–240V |
0.4–2.2kW |
| سه فاز |
200–240V |
0.75–15kW |
| سه فاز |
380–480V |
0.75–75kW |
در مدل تک فاز، ورودی 200–240V دریافت میشود و خروجی سه فاز 200–240V در اختیار موتور قرار میگیرد. بنابراین موتور باید با کلاس ولتاژ خروجی Drive سازگار باشد.
مشخصات مهم اینورتر LS سری S100
| ویژگی |
مشخصات |
کاربرد |
| رده Drive |
Standard Drive |
ماشینآلات و خطوط صنعتی |
| کنترل موتور |
V/F و Sensorless Vector |
کنترل دور و گشتاور بدون Encoder |
| PM Motor |
Sensorless Control |
کنترل موتور PM در کاربرد سازگار |
| Dual Rating |
HD و ND |
انتخاب متناسب با نوع بار |
| STO |
داخلی، SIL2 / PLd |
مدار ایمنی ماشین |
| ارتباط استاندارد |
RS-485 / Modbus RTU |
PLC و HMI |
| بدنه مقاوم |
IP66 / NEMA 4X Option |
محیطهای صنعتی سختتر |
Sensorless Vector در اینورتر S100
Sensorless Vector به S100 اجازه میدهد بدون Encoder کنترل دقیقتری نسبت به V/F ساده روی موتور داشته باشد. LS ELECTRIC برای این مد گشتاور راهاندازی بالایی در دور پایین اعلام میکند و همین موضوع یکی از تفاوتهای S100 با Micro Driveهای سادهتر است.
این قابلیت در نوار نقاله، میکسر، دستگاه بستهبندی، ماشین ابزار و تجهیزاتی که هنگام استارت یا دور پایین با تغییر بار روبهرو هستند مفید است.
S100 برای Sensorless Vector به Encoder نیاز ندارد. اگر پروژه به Closed Loop واقعی و Feedback Encoder نیاز داشته باشد، خانوادهای مانند iS7 باید بررسی شود.
Rotary و Standstill Autotune
یکی از قابلیتهای مهم S100 امکان انتخاب Autotune چرخشی یا Standstill است. در Rotary Autotune موتور در شرایط تعریفشده میچرخد و Drive پارامترهای مورد نیاز را شناسایی میکند.
Standstill Autotune زمانی مفید است که موتور به ماشین متصل است و امکان چرخاندن آزاد آن هنگام راهاندازی وجود ندارد. در این حالت S100 میتواند بخشی از پارامترهای موتور را بدون دوران شفت شناسایی کند.
انتخاب نوع Autotune باید متناسب با وضعیت مکانیکی ماشین انجام شود. قبل از اجرای آن نیز اطلاعات پلاک موتور باید بهدرستی در Drive ثبت شوند.
Dual Rating؛ تفاوت Heavy Duty و Normal Duty
S100 از Dual Rating پشتیبانی میکند. به این معنی که یک فریم بسته به نوع بار میتواند با ریتینگ Heavy Duty یا Normal Duty انتخاب شود.
در Heavy Duty ظرفیت اضافهبار برابر 150% جریان نامی برای 60 ثانیه اعلام شده است. در Normal Duty ظرفیت اضافهبار برابر 120% جریان نامی برای 60 ثانیه است.
HD برای بارهایی مانند نوار نقاله، میکسر و ماشینهای Constant Torque مناسبتر است. ND بیشتر در بارهایی مانند فن و پمپ که اضافهبار کمتری نیاز دارند استفاده میشود.
توان ND را به همه بارها تعمیم ندهید
ممکن است یک فریم در حالت Normal Duty برای موتور با kW بالاتر معرفی شود، اما این به معنی مناسب بودن همان توان برای نوار نقاله سنگین، اکسترودر یا میکسر نیست. نوع Duty باید قبل از انتخاب مشخص شود.
STO در اینورتر LS S100
Safe Torque Off یا STO بهصورت Built-in در S100 ارائه میشود. این ورودی ایمنی برای جلوگیری از ایجاد گشتاور ناخواسته توسط موتور در شرایط تعریفشده استفاده میشود.
LS برای STO این خانواده تطابق با EN ISO 13849-1 در سطح PLd و EN 61508 در سطح SIL2 را اعلام کرده است. همچنین عملکرد آن با Stop Category 0 مرتبط است.
STO جایگزین کامل Emergency Stop، Contactor، Brake مکانیکی یا سایر بخشهای Safety ماشین نیست. طراحی مدار ایمنی باید با Risk Assessment و استاندارد مربوط به همان ماشین انجام شود.
نسخه IP66 / NEMA 4X اینورتر S100
S100 علاوه بر مدلهای معمول، در نسخه IP66/NEMA 4X نیز عرضه میشود. این مدل برای محیطهایی طراحی شده که حفاظت بیشتری در برابر گردوغبار و پاشش آب لازم است.
در سبد فعلی LS ELECTRIC، نسخه NEMA 4X در کلاس تک فاز 200–240V تا 2.2kW، سه فاز 200–240V تا 15kW و سه فاز 380–480V تا 22kW ارائه میشود.
هنگام خرید باید حرف مربوط به UL Type در کد محصول بررسی شود. وجود IP66 در خانواده S100 به معنی IP66 بودن تمام مدلهای این سری نیست.
کنترل موتور PM در S100
S100 علاوه بر موتور القایی، قابلیت Sensorless Control برای موتور Permanent Magnet را نیز ارائه میکند. این قابلیت در بعضی پروژههای نیازمند راندمان بالاتر یا استفاده از موتورهای PM اهمیت دارد.
قبل از انتخاب S100 برای موتور PM باید سازگاری دقیق موتور، جریان، سرعت و پارامترهای مورد نیاز بررسی شوند. هر موتور PM را نمیتوان بدون تنظیمات صحیح مانند یک موتور القایی معمولی راهاندازی کرد.
Flying Start در S100
Flying Start برای راهاندازی مجدد موتوری کاربرد دارد که هنوز در حال چرخش است. این وضعیت میتواند در فن، تجهیزات دارای اینرسی بالا یا پس از قطع کوتاهمدت برق رخ دهد.
S100 میتواند وضعیت موتور در حال چرخش را تشخیص دهد و با کنترل نرمتری دوباره فرمان را در اختیار بگیرد. این کار از وارد شدن شوک شدید جریان یا گشتاور در Restart جلوگیری میکند.
DC Reactor و EMC Filter
در مدلهای سه فاز 400V از 30 تا 75kW، DC Reactor داخلی در ساختار رسمی S100 ارائه شده است. Reactor میتواند به بهبود Power Factor و کاهش THD کمک کند.
S100 همچنین در Variantهای دارای Built-in EMC Filter عرضه میشود. LS برای مدلهای مختلف، کلاسهای EMC متناسب را معرفی کرده است و این موضوع باید از روی پسوند کامل کد محصول بررسی شود.
وجود EMC Filter داخلی به معنی بینیاز شدن از کابل شیلددار، ارت صحیح و رعایت اصول EMC نیست. نحوه نصب تابلو و کابلکشی در نتیجه نهایی تأثیر زیادی دارد.
ارتباط S100 با PLC و HMI
RS-485 و Modbus RTU ارتباط استاندارد S100 هستند و میتوان از آنها برای اتصال Drive به PLC، HMI یا سیستم مانیتورینگ استفاده کرد.
برای شبکههای صنعتی پیشرفتهتر، LS گزینههای RAPIEnet+، EtherNet/IP، Modbus TCP/IP، PROFIBUS-DP، CANopen، EtherCAT و PROFINET را ارائه میکند.
کارت شبکه Option است و روی تمام مدلهای پایه نصب نیست. اگر پروژه برای مثال به PROFINET یا EtherCAT نیاز دارد، نوع کارت و سازگاری آن باید قبل از سفارش مشخص شود.
Standard I/O و Multiple I/O
S100 با ساختارهای مختلف I/O قابل سفارش است. در کد محصول، حرف S برای Standard I/O و حرف M برای Multiple I/O استفاده میشود.
اگر ماشین ورودی و خروجی بیشتری نیاز دارد، نسخه Multiple میتواند انتخاب مناسبتری باشد. Extension I/O نیز بهعنوان Option برای توسعه بیشتر در دسترس است.
کاربرد اینورتر LS S100
```
نوار نقاله
Sensorless Vector و Heavy Duty برای سیستمهای انتقال مواد قابل بررسی هستند.
میکسر
گشتاور دور پایین و Autotune برای بارهای متغیر کاربرد دارند.
ماشین بستهبندی
ابعاد فشرده، شبکه صنعتی و I/O قابل توسعه برای OEM مناسب هستند.
فن و پمپ
Normal Duty برای بسیاری از بارهای Variable Torque قابل استفاده است.
ماشین ابزار
Sensorless Control و شبکه صنعتی برای ماشینهای اتوماتیک قابل استفاده هستند.
محیط صنعتی سختتر
نسخه IP66/NEMA 4X برای شرایط دارای گردوغبار یا پاشش آب بیشتر مناسب است.
```
تفاوت S100 و G100
G100 در گروه General Drive قرار دارد و برای بسیاری از کاربردهای عمومی صنعتی انتخاب اقتصادی و سادهای است. S100 در رده Standard Drive قرار دارد و امکانات بیشتری برای Safety، بدنه مقاوم و توسعه سیستم فراهم میکند.
هر دو خانواده از Sensorless Vector و Dual Rating پشتیبانی میکنند، اما S100 دارای STO داخلی، گزینه IP66/NEMA 4X و امکانات توسعه بیشتری برای بعضی پروژههای صنعتی است.
اگر G100 تمام نیازهای ماشین را پوشش میدهد، استفاده از S100 الزاماً ضروری نیست. اگر STO، IP66 یا امکانات Standard Drive مورد نیاز هستند، S100 انتخاب منطقیتری است.
تفاوت S100 و iS7
S100 برای کنترل استاندارد صنعتی و Sensorless Vector طراحی شده است. iS7 یک Premium Drive است و برای کاربردهایی که Closed Loop، Encoder، Sensored Vector یا Optionهای Motion پیشرفته نیاز دارند مناسبتر است.
بنابراین وجود Vector Control در S100 به معنی یکسان بودن آن با iS7 نیست. اگر Encoder Feedback و کنترل دقیق Closed Loop در Specification پروژه وجود ندارد، S100 میتواند راهکار سادهتر و اقتصادیتری باشد.
نحوه خواندن کد اینورتر S100
کد محصول اطلاعات زیادی درباره دستگاه میدهد. برای مثال در خانواده S100 عدد 1 برای ورودی تک فاز 200–240V، عدد 2 برای سه فاز 200–240V و عدد 4 برای سه فاز 380–480V استفاده میشود.
حرف E نشاندهنده LED Keypad و C نشاندهنده LCD Keypad است. حرف O برای UL Open و X برای IP66/NEMA 4X بهکار میرود.
F نشاندهنده Built-in EMC Filter و N نشاندهنده نبود آن است. D برای Built-in DC Reactor و N برای Non-Reactor استفاده میشود. در انتهای کد نیز S یا M نوع I/O را مشخص میکنند.
راهنمای انتخاب اینورتر LS S100
```
توان و جریان
جریان پلاک موتور با جریان خروجی مدل دقیق تطبیق داده شود.
ولتاژ
تک فاز 220V، سه فاز 220V یا سه فاز 380–480V مشخص شود.
HD یا ND
نوع بار و ظرفیت Overload مورد نیاز مشخص شوند.
درجه حفاظت
UL Open یا IP66/NEMA 4X متناسب با محیط انتخاب شود.
Safety
در صورت استفاده از STO، مدار Safety ماشین از ابتدا طراحی شود.
Communication
Modbus یا Option شبکه مورد نیاز قبل از سفارش مشخص شود.
```
نصب و راهاندازی اینورتر S100
نصب باید مطابق فریم و شرایط تهویه مدل انجام شود. S100 امکان Side-by-Side Installation را در مدلهای مربوط ارائه میکند، اما محدودیت دمایی و دستورالعمل نصب همچنان باید رعایت شوند.
اطلاعات پلاک موتور، منبع فرمان، Reference، زمان Acceleration و Deceleration و نوع Duty قبل از اولین Run تنظیم شوند. اگر Sensorless Vector استفاده میشود، Autotune متناسب با شرایط مکانیکی ماشین انجام شود.
در نسخههای دارای STO، مدار ایمنی باید جدا از فرمان Run معمولی بررسی شود. همچنین کابل شبکه و کنترل بهتر است از کابل خروجی موتور فاصله داشته باشند تا نویز کاهش پیدا کند.
تجهیزات جانبی اینورتر LS S100
- Extension I/O برای افزایش ورودی و خروجی
- Remote Cable در طولهای سازگار
- USB-RJ45 Cable برای اتصال و Commissioning
- Flange Kit برای نصب Heatsink در بیرون تابلو
- Conduit Kit برای ساختارهای مربوط
- کارت PROFINET، EtherNet/IP، EtherCAT، PROFIBUS-DP یا CANopen
- تجهیزات Braking متناسب با کاربرد و کد دستگاه
- MCCB، Reactor و تجهیزات حفاظتی مطابق مشخصات مدل
قیمت اینورتر LS S100
قیمت اینورتر LS S100 به توان، جریان، ولتاژ و Variant دقیق دستگاه وابسته است. نسخه تک فاز، سه فاز، IP66، دارای EMC Filter یا DC Reactor و نوع I/O میتوانند قیمت متفاوتی داشته باشند.
برای مثال کدهای
LSLV0015S100-1...
به خانواده تک فاز 1.5kW مربوط هستند، در حالی که
LSLV0110S100-4...
به مدل 11kW کلاس 400V اشاره میکنند. پسوندهای بعد از سری نیز مشخصات دستگاه را تغییر میدهند.
هنگام مقایسه قیمت، باید دو کد کاملاً یکسان یا حداقل دو Variant با مشخصات مشابه مقایسه شوند. مقایسه فقط بر اساس توان میتواند قیمت مدل IP66 یا دارای EMC Filter را با نسخه ساده اشتباه کند.
خرید اینورتر LS سری S100
برای خرید اینورتر LS سری S100 ابتدا توان و جریان موتور و ولتاژ برق مشخص شوند. سپس نوع Duty، شرایط محیط نصب و نیاز به Safety و Communication تعیین شوند.
اگر پروژه یک ماشین General Purpose ساده است، G100 نیز باید بررسی شود. اگر STO، IP66 یا سطح امکانات بالاتر اهمیت دارد، S100 گزینه مناسبتری است.
اگر پروژه به Encoder Feedback و Closed Loop Vector نیاز دارد، iS7 باید در کنار S100 بررسی شود. این تفکیک باعث میشود هزینه Drive متناسب با نیاز واقعی ماشین باشد و امکانات غیرضروری یا کمبود قابلیت ایجاد نشود.
سوالات متداول اینورتر LS S100
```
آیا اینورتر LS S100 هنوز تولید میشود؟
بله. S100 همچنان در سبد فعلی LS ELECTRIC یک Standard Drive فعال است و Manual نسخه 4.1 آن در سال 2026 منتشر شده است.
محدوده توان LS S100 چقدر است؟
مدل تک فاز 200–240V از 0.4 تا 2.2kW، سه فاز 200–240V از 0.75 تا 15kW و سه فاز 380–480V از 0.75 تا 75kW عرضه میشود.
آیا S100 تک فاز دارد؟
بله. نسخه ورودی تک فاز 200–240V در توانهای 0.4 تا 2.2kW ارائه میشود و خروجی سه فاز 200–240V دارد.
آیا LS S100 کنترل Vector دارد؟
بله. Sensorless Vector یکی از مدهای اصلی کنترل S100 است و بدون Encoder کار میکند.
آیا S100 قابلیت STO دارد؟
بله. STO بهصورت Built-in ارائه شده و LS برای آن سطح SIL2 و PLd را اعلام میکند.
آیا S100 مدل IP66 دارد؟
بله. نسخه IP66/NEMA 4X در بخشی از محدوده توان این خانواده عرضه میشود.
تفاوت Heavy Duty و Normal Duty در S100 چیست؟
HD ظرفیت اضافهبار 150% برای 60 ثانیه و ND ظرفیت 120% برای 60 ثانیه دارد. HD برای بارهای سنگینتر و ND برای بارهای Variable Torque مناسبتر است.
آیا S100 به PROFINET متصل میشود؟
بله. PROFINET یکی از Optionهای ارتباطی S100 است. کارت مربوط باید متناسب با پروژه انتخاب شود.
تفاوت S100 و G100 چیست؟
G100 یک General Drive است؛ S100 یک Standard Drive با STO داخلی، نسخه IP66/NEMA 4X و امکانات گستردهتر برای بعضی پروژههای صنعتی است.
قیمت اینورتر LS S100 چگونه تعیین میشود؟
قیمت به توان، جریان، ولتاژ، HD یا ND، نوع بدنه، EMC Filter، DC Reactor و Optionهای ارتباطی بستگی دارد. برای استعلام دقیق، کد کامل دستگاه بهترین مرجع است.
```
خرید و قیمت اینورتر LS سری S100
```
برای انتخاب S100، توان و جریان موتور، ولتاژ، Heavy Duty یا Normal Duty بودن بار، نیاز به STO، IP66 و شبکه صنعتی را بررسی کنید. این خانواده یک Standard Drive برای کاربردهای صنعتی متنوع است.
برای راهنمای خرید و دریافت قیمت اینورتر LS سری S100 با شماره
03191091031
تماس بگیرید.
```
هنوز نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید!