کنتاکتور چینت CHINT برای قطع و وصل مکرر مدارهای قدرت، راه اندازی و کنترل موتورهای سه فاز، تجهیزات تهویه، پمپ، کمپرسور و تابلوهای صنعتی استفاده می شود. خانواده های فعلی چینت شامل سری های NXC، NC1، NC2، NC7، NC8 و CJ40 هستند و برای بانک خازنی نیز سری تخصصی CJ19 عرضه می شود. سری NXC به عنوان خانواده جدید و عمومی چینت، بسته به مدل جریان AC-3 از 6 تا 630A و توان موتور تا 335kW در 400V را پوشش می دهد. ولتاژ بوبین، جریان AC-3، تعداد کنتاکت کمکی، رله اضافه بار و تجهیزات جانبی باید بر اساس کد دقیق انتخاب شوند.
برای راهنمای خرید و دریافت قیمت کنتاکتور چینت با شماره 03191091031 تماس بگیرید.
کنتاکتور چینت یا CHINT Contactor یکی از تجهیزات اصلی مدار قدرت و فرمان در تابلوهای صنعتی است که برای قطع و وصل الکتریکی بار، راه اندازی موتور، کنترل پمپ و کمپرسور، تجهیزات تهویه، ماشین آلات و فیدرهای مختلف استفاده می شود. چینت برای جریان ها و کاربردهای متفاوت چند خانواده کنتاکتور ارائه می کند که از مدل های کامپکت چند آمپری تا کنتاکتورهای بسیار بزرگ صنعتی را شامل می شوند. در میان محصولات فعلی، NXC یکی از اصلی ترین خانواده های عمومی و نسل جدید این برند است و در کنار آن NC1، NC2، NC7، NC8 و CJ40 نیز برای محدوده ها و کاربردهای مختلف عرضه می شوند. برای بانک خازنی نیز CJ19 به صورت تخصصی طراحی شده است. انتخاب کنتاکتور تنها بر اساس آمپر درج شده روی بدنه صحیح نیست و پارامترهایی مانند Utilization Category، توان موتور، ولتاژ شبکه، ولتاژ بوبین، تعداد پل، تعداد کنتاکت کمکی، شرایط کاری و رله اضافه بار باید همزمان بررسی شوند.
کنتاکتور یک کلید الکترومغناطیسی است که با اعمال ولتاژ به بوبین، کنتاکت های اصلی آن تغییر وضعیت می دهند و مدار قدرت وصل می شود.
با قطع تغذیه بوبین، مکانیزم داخلی به حالت اولیه باز می گردد و جریان بار قطع می شود.
این ساختار امکان کنترل بارهای توان بالا را با سیگنال مدار فرمان فراهم می کند و به همین دلیل کنتاکتور بخش اصلی مدارهای موتور، اتوماسیون و کنترل صنعتی است.
کنتاکتور به تنهایی حفاظت کامل موتور را فراهم نمی کند و در کاربرد موتور معمولا همراه رله اضافه بار، کلید حفاظتی یا فیوز مناسب استفاده می شود.
| سری | جایگاه کلی | محدوده شاخص |
|---|---|---|
| NXC | خانواده عمومی نسل جدید | 6 تا 630A در AC-3 |
| NC1 | کنتاکتور عمومی کامپکت | تا 95A |
| NC2 | جریان متوسط و بالا | 115 تا 800A |
| NC7 | مدل کامپکت برای بارهای سبک تر | تا 25A |
| NC8 | خانواده وسیع صنعتی | تا 1000A در AC-3 و مدل های بزرگ تر در AC-1 |
| CJ40 | کاربردهای سنگین صنعتی | 63 تا 1000A |
| CJ19 | کنتاکتور مخصوص بانک خازنی | 25 تا 170A |
NXC یکی از مهم ترین خانواده های فعلی CHINT و گزینه اصلی برای بسیاری از پروژه های جدید است.
این سری برای کنترل مکرر موتورهای AC و قطع و وصل مدار از راه دور طراحی شده و مطابق IEC/EN 60947-4-1 ارائه می شود.
جریان نامی AC-3 خانواده NXC از 6 تا 630A را پوشش می دهد و توان موتور نمونه در شبکه 380/400/415V از حدود 2.2kW در مدل های کوچک تا 335kW در NXC-630 می رسد.
برای حفاظت اضافه بار، NXC با رله های حرارتی خانواده NXR ترکیب می شود و می تواند یک Magnetic Starter کامل تشکیل دهد.
لاین آپ NXC بسته به نسخه شامل کدهایی مانند 6، 9، 12، 16، 18، 22، 25، 32، 38، 40، 50، 65، 75، 85، 100، 120، 160، 185، 225، 265، 330، 400، 500 و 630A است.
این مقدار Rated Operational Current در شرایط مشخص AC-3 است و نباید با Conventional Thermal Current یا جریان قابل استفاده در AC-1 اشتباه گرفته شود.
در کاربرد موتور، انتخاب کنتاکتور معمولا بر اساس Rated Motor Power و جریان واقعی موتور انجام می شود.
در شبکه 380/400/415V، لاین آپ NXC توان هایی تا 335kW را در مدل های بزرگ پوشش می دهد.
برای مثال کنتاکتورهای کوچک برای موتورهای چند کیلووات مناسب هستند، در حالی که NXC-120 و بالاتر وارد محدوده ده ها تا صدها کیلووات می شوند.
عدد دقیق توان باید از جدول همان Part Number و Voltage شبکه استخراج شود؛ زیرا توان قابل کنترل در 220V با 400V یا 690V یکسان نیست.
NC1 یکی از خانواده های شناخته شده و کامپکت چینت برای کنترل موتور و مدارهای عمومی است.
این سری در کاتالوگ فعلی تا جریان 95A و ولتاژ کاری 690V ارائه می شود و Utilization Categoryهای AC-3 و AC-4 را پوشش می دهد.
کدهای رایج آن شامل NC1-09، 12، 18، 25، 32، 40، 50، 65، 80 و 95 هستند.
در مدل های 9 تا 32A نسخه هایی با 1NO یا 1NC کنتاکت کمکی داخلی وجود دارند و مدل های 40 تا 95A در ساختار سفارش مربوط می توانند 1NO+1NC داشته باشند.
NC2 برای جریان های بالاتر نسبت به NC1 طراحی شده است.
کاتالوگ فعلی این خانواده مدل های 115 تا 800A را معرفی می کند و ولتاژ کاری آن تا 690V است.
در کاربردهایی که جریان موتور یا فیدر از محدوده کنتاکتورهای کوچک عبور می کند، NC2 یکی از خانواده هایی است که می توان بررسی کرد.
نسخه Reversing نیز در ساختار کدگذاری این خانواده وجود دارد و برای مدارهای چپ گرد/راست گرد باید کد دقیق بررسی شود.
NC8 یکی از گسترده ترین خانواده های کنتاکتور CHINT است و مدل های آن از کنتاکتورهای کوچک تا تجهیزات بسیار بزرگ صنعتی را پوشش می دهند.
در کاتالوگ رسمی، گروه NC8-06M تا NC8-1000 برای کاربردهای AC-3 با جریان تا 1000A ارائه می شود.
مدل های NC8-1260 تا NC8-2650 در رده های بسیار بزرگ برای مدارهایی با جریان بالا معرفی شده اند و مقادیر 1450، 1700، 2100 و 2650A در این بخش عمدتا تحت AC-1 تعریف می شوند.
به همین دلیل هنگام مقایسه NC8 نباید عدد بزرگ روی مدل را بدون توجه به Utilization Category به عنوان جریان موتور AC-3 تفسیر کرد.
CJ40 برای کاربردهای سنگین صنعتی و مدارهای AC با ولتاژ بالاتر طراحی شده است.
این خانواده جریان 63 تا 1000A و Rated Operational Voltage تا 1140V را پوشش می دهد و برای AC-3 و AC-4 قابل استفاده است.
ساختار Contact با آلیاژ نقره و طراحی Double-break، Arc Chamber و Frame بزرگ تر، آن را برای موتور، کمپرسور، پمپ و توزیع صنعتی سنگین مناسب می کند.
برای بانک خازنی نباید یک کنتاکتور موتور معمولی صرفا بر اساس جریان انتخاب شود.
CJ19 به طور اختصاصی برای Capacitor Switching طراحی شده و از مدار Pre-charge Resistor برای محدود کردن جریان هجومی اولیه استفاده می کند.
لاین آپ رسمی CJ19 جریان 25 تا 170A و بانک های خازنی حدود 7.2 تا 156kvar را بسته به Voltage پوشش می دهد.
Utilization Category این کاربرد AC-6b است و آن را از انتخاب کنتاکتور استاندارد موتور متمایز می کند.
یکی از مهم ترین اشتباهات هنگام خرید کنتاکتور، استفاده از جریان AC-1 برای انتخاب موتور است.
AC-1 مربوط به بارهای غیرالقایی یا کم القا مانند بسیاری از هیترهای مقاومتی است.
AC-3 برای راه اندازی موتور قفس سنجابی و قطع آن در شرایط عادی استفاده می شود و معیار متداول انتخاب کنتاکتور موتور است.
بنابراین ممکن است یک کنتاکتور در AC-1 جریان بسیار بیشتری از AC-3 تحمل کند. برای موتور باید جدول AC-3 همان مدل مبنا قرار گیرد.
AC-4 مربوط به شرایط سخت تری مانند Plugging، Inching یا Jogging موتور است که کنتاکتور باید جریان های شدیدتری را هنگام قطع و وصل تحمل کند.
جریان قابل استفاده کنتاکتور در AC-4 معمولا از AC-3 پایین تر است.
اگر ماشین دارای Jog مداوم، Forward/Reverse سریع یا تعداد Switching زیاد است، انتخاب صرفا بر اساس AC-3 کافی نیست و باید Electrical Life و AC-4 Rating کنترل شود.
Coil Voltage یکی از مهم ترین بخش های Part Number کنتاکتور است و باید با مدار فرمان تطبیق داشته باشد.
در خانواده NXC بسته به Frame، نسخه های AC با ولتاژهایی مانند 24، 36، 48، 110، 127، 220، 230، 240، 380، 415V و گزینه های دیگر ارائه شده اند.
در بعضی مدل های کوچک NXC، نسخه DC با ولتاژهایی مانند 24، 48، 110 و 220V نیز وجود دارد.
در Frameهای بزرگ NXC نیز بعضی Coilها از نوع Wide-range AC/DC هستند. بنابراین نوع Coil را باید از روی Part Number همان کنتاکتور خواند.
در NXC بسیاری از مدل ها کنتاکت کمکی داخلی دارند.
در کنتاکتورهای 6 تا 100A ساختار معمول استاندارد دارای 1NO+1NC Auxiliary Contact است.
در مدل های 120 تا 630A ساختار داخلی 2NO+2NC در کاتالوگ فعلی ذکر شده است.
در صورت نیاز به تعداد بیشتری Contact می توان از Auxiliary Contact Blockهای سازگار استفاده کرد.
CHINT برای NXC مجموعه اکسسوری های مختلف ارائه می کند و امکان توسعه مدار فرمان یا ساخت Starter را فراهم می سازد.
از جمله قطعات رسمی می توان به AX-3C، AX-3X و AX-3M برای Auxiliary Contact، ماژول های SR2 برای Surge Suppression و Mechanical Interlock اشاره کرد.
سازگاری Accessory با تمام Frameهای NXC یکسان نیست و باید جدول مربوط به همان مدل بررسی شود.
کنتاکتور موتور به تنهایی وظیفه حفاظت اضافه بار را انجام نمی دهد.
خانواده NXC با Thermal Overload Relayهای NXR ترکیب می شود و بر اساس Frame و جریان موتور مدل مناسب NXR انتخاب خواهد شد.
سازنده برای مدل های مختلف NXC رله هایی مانند NXR-25، NXR-38، NXR-100، NXR-200 و NXR-630 را در جداول تطبیق معرفی می کند.
Range تنظیم بیمتال باید بر اساس جریان پلاک موتور انتخاب شود و فقط Frame کنتاکتور ملاک نیست.
برای تغییر جهت موتور سه فاز از دو کنتاکتور همراه Interlock استفاده می شود.
در خانواده هایی مانند NXC و NC1 نسخه Reversing یا امکان ساخت مجموعه Reversing وجود دارد.
Mechanical Interlock از وصل فیزیکی همزمان دو کنتاکتور جلوگیری می کند و در مدار فرمان نیز معمولا Electrical Interlock با کنتاکت NC اجرا می شود.
اینترلاک و Wiring Kit باید بر اساس Frame دو کنتاکتور انتخاب شوند.
مدل استاندارد بسیاری از کنتاکتورهای موتور سه پل و دارای سه کنتاکت قدرت NO است.
در بعضی Frameهای NXC و NC1 نسخه های چهار پل نیز عرضه می شوند که می توانند 4NO یا ترکیب 2NO+2NC داشته باشند.
کنتاکتور چهار پل برای کاربردهایی مانند Switching مدارهای چندهادی یا بارهای خاص استفاده می شود و نباید صرفا به عنوان جایگزین سه پل انتخاب شود.
ابتدا جریان نامی موتور از روی پلاک یا دیتاشیت تعیین شود.
سپس Rated Operational Current کنتاکتور در Utilization Category مناسب، معمولا AC-3، با جریان موتور مقایسه شود.
Power Rating جدول سازنده در Voltage واقعی شبکه نیز باید کنترل شود.
تعداد Start در ساعت، دمای تابلو، ارتفاع نصب، نوع راه اندازی و شرایط Jog نیز می توانند باعث نیاز به Frame بزرگ تر شوند.
برای کاربردهای سخت AC-4 یا تعداد Switching بالا بهتر است انتخاب بر اساس Electrical Life Curve انجام شود.
| نیاز پروژه | سری قابل بررسی |
|---|---|
| پروژه جدید و کنتاکتور عمومی | NXC |
| کنتاکتور عمومی تا 95A | NC1 |
| جریان 115 تا 800A | NC2 |
| دامنه جریان بسیار گسترده | NC8 |
| کاربرد سنگین و ولتاژ بالا | CJ40 |
| بانک خازنی | CJ19 |
دمای محیط و ارتفاع نصب روی ظرفیت واقعی کنتاکتور اثر دارند.
برای NXC محدوده عادی کار −5…+40°C اعلام شده و استفاده در دماهای خارج از این محدوده نیازمند بررسی Correction و شرایط غیرعادی است.
ارتفاع مرجع نیز تا 2000m تعریف شده است و در ارتفاع بالاتر ممکن است Derating لازم باشد.
محل نصب باید از لرزش، شوک شدید و تراکم رطوبت نامناسب محافظت شود.
Protection Rating در تمام Frameهای NXC یکسان نیست.
مدل های مینیاتوری NXC-06M تا NXC-12M دارای IP20 هستند و در مدل های بزرگ تر Protection ساختار بازتر می شود.
به همین دلیل کنتاکتور معمولا باید داخل تابلو یا Enclosure با درجه حفاظت مناسب محیط نصب شود.
درجه حفاظت خود کنتاکتور جای Protection Enclosure تابلو را نمی گیرد.
کنتاکتور باید به صورت عمودی و مطابق محدودیت زاویه نصب سازنده روی DIN Rail یا صفحه تابلو نصب شود.
سطح مقطع کابل و گشتاور ترمینال باید مطابق Frame انتخاب شود؛ کنتاکتورهای جریان بالا پیچ و Terminal متفاوتی نسبت به مدل های کوچک دارند.
بوبین باید دقیقا با ولتاژ مدار فرمان تطبیق داده شود و استفاده از ولتاژ نامناسب می تواند باعث عدم جذب یا آسیب Coil شود.
در خروجی PLC، استفاده از Surge Suppressor مناسب برای Coil می تواند تنش ناشی از قطع میدان مغناطیسی را کاهش دهد.
رله اضافه بار نیز باید با جریان موتور تنظیم شود و اتصال مستقیم NXR به NXC مطابق جدول سازنده انجام گیرد.
قیمت کنتاکتور چینت به سری، جریان AC-3، توان موتور، Frame، ولتاژ Coil و نوع کنتاکت کمکی وابسته است.
یک NXC-09 با بوبین 220V از نظر ساختار و قیمت با NXC-100 یا NXC-400 قابل مقایسه نیست.
نسخه DC Coil، Reversing یا مدل چهار پل نیز Part Number متفاوت دارند.
در پروژه موتور بهتر است همزمان رله اضافه بار مناسب NXR، کنتاکت کمکی و در صورت نیاز Interlock یا Surge Suppressor نیز در استعلام مشخص شوند.
برای انتخاب دقیق بهتر است توان موتور، جریان پلاک، ولتاژ شبکه، ولتاژ مدار فرمان، نوع بار و تعداد دفعات قطع و وصل اعلام شوند.
NXC یکی از اصلی ترین خانواده های عمومی و نسل جدید CHINT است و جریان AC-3 از 6 تا 630A را پوشش می دهد.
در شبکه 380/400/415V مدل های فعلی NXC توان موتور تا 335kW را بسته به Part Number پوشش می دهند.
NC1 خانواده عمومی تا 95A است؛ NXC خانواده جدیدتر و گسترده تری است که از 6 تا 630A در AC-3 را پوشش می دهد و اکسسوری های متنوعی دارد.
برای راه اندازی و کنترل معمول موتور قفس سنجابی، AC-3 معیار اصلی انتخاب است. AC-1 بیشتر برای بارهای غیرالقایی یا کم القا استفاده می شود.
بله، در برخی مدل ها و Frameها Coil DC یا AC/DC وجود دارد. ولتاژ و نوع Coil باید از کد دقیق بررسی شود.
خانواده NXR برای ترکیب با NXC ارائه شده است و مدل NXR باید بر اساس Frame و جریان موتور انتخاب شود.
CJ19 برای Capacitor Switching طراحی شده و از مقاومت Pre-charge برای محدود کردن جریان هجومی استفاده می کند.
بله. در ساختار استاندارد بسیاری از مدل های 6 تا 100A یک 1NO+1NC و در مدل های 120 تا 630A دو NO و دو NC وجود دارد.
خانواده NC8 بسیار گسترده است؛ مدل های تا 1000A برای AC-3 و مدل های بزرگ تر تا 2650A در بخش AC-1 ارائه شده اند. Category باید هنگام مقایسه حتما بررسی شود.
توان و جریان موتور، ولتاژ شبکه، نوع بار، AC-3 یا AC-1، ولتاژ بوبین، تعداد پل و تجهیزات جانبی مورد نیاز باید مشخص شوند.
برای خرید کنتاکتور چینت ابتدا نوع بار و Utilization Category مشخص شود. برای موتور سه فاز معمولا جریان و توان AC-3، برای بار مقاومتی شرایط AC-1 و برای بانک خازنی سری تخصصی CJ19 باید بررسی شود. سپس ولتاژ شبکه، ولتاژ بوبین، جریان موتور و تعداد دفعات Switching تعیین شوند. در پروژه های جدید، NXC یکی از اصلی ترین گزینه های عمومی چینت است و با رله های اضافه بار NXR، کنتاکت کمکی، اینترلاک مکانیکی و Surge Suppressor ترکیب می شود. برای جریان های بالاتر نیز خانواده های NC2، NC8 و CJ40 قابل بررسی هستند.
آوا الکتریک به عنوان فروشگاه تخصصی و مرکز فروش و تامین تجهیزات قدرت و اتوماسیون صنعتی، امکان بررسی و تامین کنتاکتورهای چینت شامل NXC، NC1، NC2، NC7، NC8، CJ40 و کنتاکتور خازنی CJ19، انتخاب مدل بر اساس توان و جریان موتور، ولتاژ بوبین، AC-3/AC-1، رله اضافه بار و تجهیزات جانبی را فراهم می کند. برای دریافت مشاوره انتخاب، استعلام قیمت، بررسی موجودی و خرید کنتاکتور چینت با کارشناسان آوا الکتریک از طریق شماره 03191091031 تماس بگیرید.
هنوز نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید!