کنتاکتور چینت NC2 یا CHINT NC2 AC Contactor یک خانواده کنتاکتور صنعتی برای جریان های بالا و کنترل موتورهای پرقدرت است. این سری برای قطع و وصل مدار از راه دور، راه اندازی و توقف موتورهای AC، سیستم های پمپاژ بزرگ، کمپرسورها، تجهیزات HVAC صنعتی، خطوط تولید و تابلوهای MCC طراحی شده است. محدوده اصلی NC2 از 115 تا 800A در Utilization Category نوع AC-3 و ولتاژ 380/400V امتداد دارد. توان موتور سه فاز در همین ولتاژ از 55kW برای NC2-115 شروع شده و در NC2-800 به 450kW می رسد. خانواده NC2 علاوه بر کنتاکتورهای سهپل، در بعضی Frameها نسخه چهارپل، بوبین DC و ساختار Reversing نیز دارد. امکان نصب کنتاکت کمکی، تایمر و اینترلاک مکانیکی و ترکیب با رله اضافه بار، این سری را برای Starterهای موتور در جریان های بالا مناسب می کند. انتخاب مدل باید بر اساس جریان AC-3، توان واقعی موتور، ولتاژ شبکه، نوع بوبین و تعداد عملیات مورد نیاز انجام شود.
معرفی کنتاکتور چینت NC2
NC2 در گروه General Purpose AC Contactors چینت قرار می گیرد، اما محدوده جریان آن به شکل مشخص برای کاربردهای متوسط تا سنگین طراحی شده است.
Rated Operational Voltage این خانواده تا 690V است و محصولات بر اساس استاندارد IEC/EN 60947-4-1 طراحی شده اند.
کنتاکتور NC2 با تحریک بوبین، کنتاکت های قدرت را بسته و امکان کنترل یک بار بزرگ را توسط مدار فرمان فراهم می کند. با قطع Coil، کنتاکتور آزاد شده و مدار قدرت قطع می شود.
برای حفاظت اضافه بار موتور، کنتاکتور به تنهایی کافی نیست و باید با Thermal Overload Relay یا سیستم حفاظتی مناسب ترکیب شود.
مدل های کنتاکتور NC2 چینت
لاین آپ اصلی این خانواده شامل NC2-115، NC2-150، NC2-185، NC2-225، NC2-265، NC2-330، NC2-400، NC2-500، NC2-630 و NC2-800 است.
| مدل |
جریان AC-3 در 380/400V |
توان موتور در 380/400V |
| NC2-115 | 115A | 55kW |
| NC2-150 | 150A | 75kW |
| NC2-185 | 185A | 90kW |
| NC2-225 | 225A | 110kW |
| NC2-265 | 265A | 132kW |
| NC2-330 | 330A | 160kW |
| NC2-400 | 400A | 200kW |
| NC2-500 | 500A | 250kW |
| NC2-630 | 630A | 335kW |
| NC2-800 | 800A | 450kW |
مقادیر توان جدول برای موتور قفس سنجابی سه فاز در AC-3 و 380/400V هستند. در 660/690V توان قابل کنترل متفاوت است و باید جدول همان مدل بررسی شود.
NC2-115 تا NC2-225
مدل های NC2-115، NC2-150، NC2-185 و NC2-225 بخش ابتدایی این خانواده صنعتی را تشکیل می دهند.
در شبکه 400V، توان موتور آن ها به ترتیب 55، 75، 90 و 110kW است و در Frameهای 1 و 2 قرار می گیرند.
این گروه برای موتورهای بزرگ پمپ، فن، کمپرسور و ماشین آلاتی مناسب است که از محدوده کنتاکتورهای کامپکت مانند NC1 عبور کرده اند.
NC2-265 تا NC2-400
NC2-265، NC2-330 و NC2-400 در جریان های 265، 330 و 400A عرضه می شوند.
توان موتور متناظر آن ها در 400V برابر 132، 160 و 200kW است.
این سه مدل علاوه بر بوبین AC، امکان سفارش نسخه DC Coil نیز دارند و برای پروژه هایی که مدار فرمان DC دارند گزینه مهمی محسوب می شوند.
NC2-500، NC2-630 و NC2-800
در بالاترین بخش خانواده NC2، مدل های 500، 630 و 800A قرار دارند.
در 380/400V این کنتاکتورها به ترتیب برای موتورهای 250، 335 و 450kW Rating دارند.
به دلیل جریان بالا، انتخاب کابل یا Busbar، گشتاور اتصال ترمینال، فضای تهویه تابلو و حفاظت اتصال کوتاه در این Frameها اهمیت زیادی دارد.
بوبین AC کنتاکتور NC2
تمام خانواده NC2 در نسخه Standard AC Coil عرضه می شود، اما Voltage Option با Frame تغییر می کند.
برای مدل های 115 تا 225A و همچنین NC2-800، گروه های 110–127VAC، 220–240VAC و 380–415VAC در کد سفارش دیده می شوند.
در NC2-265 تا NC2-630، ولتاژهایی مانند 110، 127، 220، 230، 240، 380، 400 و 415VAC به صورت گزینه های مشخص وجود دارند.
هنگام سفارش باید Voltage واقعی مدار فرمان مشخص شود؛ صرف گفتن «NC2-400» برای تعیین محصول کامل کافی نیست.
بوبین DC در NC2
نسخه DC Control با حرف Z در ساختار مدل مشخص می شود.
این گزینه برای مدل های NC2-115 تا NC2-400 در دسترس است و Voltageهای رسمی آن شامل 48VDC، 110VDC و 220VDC هستند.
مدل های NC2-500، NC2-630 و NC2-800 در ساختار جاری سفارش مانند گروه 115 تا 400A دارای Standard DC Coil نیستند؛ بنابراین نوع Coil باید برای Part Number دقیق کنترل شود.
مدل سهپل و چهارپل NC2
ساختار پایه NC2 با سه Main Contact از نوع NO ارائه می شود و برای کنترل موتور سه فاز کاربرد دارد.
در Ordering Code، عدد 4 پس از مدل نشان دهنده نسخه چهارپل با 4NO است، اما عرضه چهارپل به مدل و Frame وابسته است و نباید آن را برای همه جریان ها یکسان فرض کرد.
مدل چهارپل برای مدارهایی استفاده می شود که چهار هادی باید به صورت همزمان Switch شوند و صرفا نسخه قوی تر سهپل محسوب نمی شود.
کنتاکتور Reversing سری NC2
NC2 قابلیت تشکیل مجموعه Reversing یا Change-over را نیز دارد.
در ساختار کدگذاری، Ns برای Reversing با نصب افقی و Nc برای ساختار Reversing با نصب عمودی استفاده می شود.
در مدار چپ گرد/راست گرد دو کنتاکتور برای تغییر ترتیب فاز موتور استفاده می شوند و باید از وصل همزمان آن ها جلوگیری شود.
CHINT برای NC2 Mechanical Interlockهای متناسب با Frameهای مختلف ارائه می کند و امکان Interlock افقی یا عمودی وجود دارد.
اینترلاک مکانیکی NC2
در کنتاکتورهای پرقدرت، Mechanical Interlock اهمیت زیادی دارد؛ زیرا وصل همزمان دو کنتاکتور Reversing می تواند اتصال کوتاه شدیدی ایجاد کند.
خانواده NC2 قابلیت نصب Interlock در جهت افقی و عمودی را دارد و حتی در ساختار عمودی امکان Interlock چند کنتاکتور در ترکیب های تعریف شده سازنده وجود دارد.
نوع Interlock بر اساس Frame تعیین می شود. برای مثال قطعه مناسب NC2-115/150 با NC2-265/330 یکسان نیست.
علاوه بر اینترلاک مکانیکی، استفاده از کنتاکت NC برای Electrical Interlock در مدار فرمان نیز توصیه می شود.
کنتاکت کمکی سری NC2
برای توسعه مدار فرمان NC2 می توان از Auxiliary Contact Blockهای سری F4 استفاده کرد.
این بلوک ها با ترکیب های مختلف NO و NC ارائه می شوند و مدل هایی مانند F4-20، F4-11، F4-02 و نسخه های چهارکنتاکته مانند F4-40، F4-31، F4-22، F4-13 و F4-04 در کاتالوگ وجود دارند.
کنتاکت کمکی برای خودنگهدار، اعلام وضعیت کنتاکتور، Interlock الکتریکی و ارسال Feedback به PLC قابل استفاده است.
تایمر F5 برای NC2
در Accessoryهای سری NC2 بلوک های Time-delay نیز در نظر گرفته شده اند.
خانواده F5 دارای On-delay و Off-delay است و Rangeهای زمانی 0.1 تا 3s، 0.1 تا 30s و 10 تا 180s را بسته به مدل پوشش می دهد.
این تجهیزات می توانند در مدارهای ترتیبی، Changeover و کنترل زمانی استفاده شوند، اما سازگاری با Frame و نوع مونتاژ باید بررسی شود.
رله اضافه بار مناسب NC2
CHINT امکان مونتاژ NC2 با Thermal Overload Relay خانواده NXR را فراهم کرده است.
رله اضافه بار بر اساس جریان موتور و Frame انتخاب می شود و برای محدوده های مختلف NC2، رنج های متفاوت NXR در نظر گرفته شده اند.
هدف این ترکیب ایجاد DOL Starter با حفاظت اضافه بار است. حفاظت اتصال کوتاه نیز باید توسط فیوز یا کلید حفاظتی مناسب تامین شود.
در انتخاب NXR، جریان تنظیمی موتور مهم است و نباید صرفا مدل کنتاکتور مبنای انتخاب بیمتال قرار گیرد.
AC-1، AC-3 و AC-4 در NC2
عدد مدل NC2 عمدتا بر اساس Rated Operational Current در AC-3 و 380/400V نام گذاری شده است.
AC-1 برای بارهای غیرالقایی یا کم القا مطرح است و Conventional Thermal Current می تواند از مقدار AC-3 بیشتر باشد.
AC-3 برای راه اندازی موتور قفس سنجابی و قطع آن در حالت عادی استفاده می شود و معیار اصلی انتخاب کنتاکتور موتور است.
AC-4 برای Jogging، Plugging و Reversing پرتکرار تعریف می شود و Current Rating آن از AC-3 پایین تر است.
بنابراین برای یک ماشین دارای Jog یا تغییر جهت مکرر نباید کنتاکتور را فقط از روی عدد AC-3 انتخاب کرد.
عمر مکانیکی و الکتریکی
عمر مکانیکی مدل استاندارد NC2 در کاتالوگ تا حدود 2 میلیون Operation اعلام شده است.
در بعضی مجموعه های Interlock مخصوص، مقدار مکانیکی تا 3 میلیون Operation نیز اعلام شده است.
Electrical Life بر اساس Frame تغییر می کند؛ برای مثال مدل های کوچک تر مقدار بیشتری نسبت به NC2-800 دارند.
در کاربردهای با تعداد Switching زیاد، Electrical Life و تعداد Operations per Hour باید علاوه بر جریان بررسی شوند.
طراحی Short Arcing و نگهداری آسان
یکی از ویژگی های مکانیکی NC2 ساختار Short Arcing Distance است که به کاهش فضای مورد نیاز در تابلو کمک می کند.
در مدل های NC2-115 تا NC2-330، چینت فاصله Arc کوتاهی را نسبت به ساختارهای قدیمی تر با ظرفیت مشابه معرفی کرده است.
همچنین Coil و Armature در یک مجموعه قابل خارج شدن طراحی شده اند تا تعمیر و سرویس بدون باز کردن کامل بخش قدرت ساده تر شود.
این ویژگی برای کنتاکتورهای بزرگ که زمان توقف ماشین اهمیت دارد مزیت عملی محسوب می شود.
شرایط محیطی کنتاکتور NC2
دمای مرجع کاری NC2 از −5 تا +40°C اعلام شده است.
ارتفاع استاندارد نصب تا 2000m است و زاویه سطح نصب نسبت به حالت عمودی نباید از ±5° بیشتر شود.
برای دما و ارتفاع بالاتر، کاتالوگ Correction Factor ارائه می کند. بنابراین در تابلوهای داغ یا سایت های مرتفع باید Derating در نظر گرفته شود.
درجه حفاظت NC2
ساختار پایه NC2 دارای Protection Level برابر IP00 است.
با استفاده از Shroud مناسب SHD، بخش جلویی می تواند به IP20 برسد.
این کنتاکتور برای نصب داخل Enclosure طراحی شده و حفاظت در برابر گردوغبار، رطوبت و تماس مستقیم باید توسط تابلو تامین شود.
تفاوت NC1 و NC2 چینت
NC1 برای محدوده 9 تا 95A طراحی شده و گزینه مناسبی برای موتورهای کوچک و متوسط است.
NC2 از 115A شروع می شود و تا 800A ادامه دارد؛ بنابراین عملا ادامه محدوده جریان خانواده NC1 در پروژه های سنگین تر را پوشش می دهد.
در NC2 ابعاد، نوع ترمینال، روش نصب و Accessoryهای مکانیکی نسبت به NC1 متفاوت هستند و نمی توان تجهیزات جانبی دو سری را بدون بررسی مشترک فرض کرد.
تفاوت NC2 و NXC چینت
NXC خانواده جدیدتر و گسترده تر CHINT است و بخش بزرگی از جریان های کوچک تا 630A را در یک خانواده پوشش می دهد.
NC2 همچنان سری جاری و Heavy-duty چینت است و محدوده آن تا 800A ادامه پیدا می کند.
برای پروژه جدید در رنج مشترک، مقایسه ابعاد، Coil، Accessory، نوع Starter و موجودی NXC و NC2 می تواند به انتخاب بهتر کمک کند.
در Replacement یک NC2 موجود نیز حفظ همان سری معمولا سیم بندی و نصب مکانیکی را ساده تر می کند، مشروط بر اینکه کد مناسب در دسترس باشد.
کاربردهای کنتاکتور NC2
موتورهای پرقدرت
پمپ های صنعتی بزرگ
کمپرسور
تابلو MCC
HVAC صنعتی
خطوط تولید سنگین
مدار Reversing
قطع و وصل فیدر AC
راهنمای انتخاب کنتاکتور چینت NC2
برای موتور ابتدا Current Nameplate و Voltage شبکه مشخص شوند. جریان AC-3 کنتاکتور باید برای شرایط واقعی موتور مناسب باشد.
توان kW نیز باید از ستون Voltage صحیح جدول سازنده بررسی شود. برای مثال جدول 400V را نباید برای موتور 690V مبنا قرار داد.
سپس نوع Coil مشخص شود. اگر مدار فرمان DC است، مدل های 115 تا 400A گزینه DC Coil دارند؛ برای جریان های بالاتر باید ساختار موجود همان مدل بررسی شود.
اگر مدار چپ گرد/راست گرد است، نسخه Reversing و Interlock مناسب Frame انتخاب شود.
در کاربردهایی با Switching زیاد، AC-4، Electrical Life و Operations per Hour نیز باید در محاسبه وارد شوند.
در نهایت رله اضافه بار NXR، Fuse یا Circuit Breaker، کنتاکت کمکی و تایمر مورد نیاز مشخص شوند.
| پارامتر انتخاب |
محدوده یا گزینه |
| جریان AC-3 | 115 تا 800A در 380/400V |
| توان موتور 400V | 55 تا 450kW |
| بوبین AC | 110 تا 415VAC بسته به مدل |
| بوبین DC | 48 / 110 / 220VDC برای مدل های 115 تا 400A |
| تعداد پل | 3NO استاندارد / 4NO بسته به مدل |
| ساختار Reversing | افقی یا عمودی با Interlock متناسب |
نصب و سیم بندی NC2
در جریان های بالا، کیفیت اتصال ترمینال اهمیت زیادی دارد و Cable Lug، کابل یا شینه باید متناسب با Frame انتخاب شوند.
برای مثال در Frameهای بزرگ NC2 استفاده از Cu Busbar در ساختار Terminal پیش بینی شده و ابعاد آن با مدل تغییر می کند.
گشتاور بستن Terminal نیز از Frame کوچک تا بزرگ متفاوت است و باید از دیتاشیت همان مدل استخراج شود.
بوبین باید با Voltage صحیح تغذیه شود و مدار کنترل بهتر است در برابر Surge ناشی از قطع Coil نیز حفاظت مناسب داشته باشد.
در مجموعه Reversing، تست عملکرد Interlock قبل از اتصال موتور ضروری است.
قیمت کنتاکتور چینت NC2
قیمت NC2 به جریان، Frame، ولتاژ Coil، AC یا DC بودن بوبین، سهپل یا چهارپل بودن و ساختار Standard یا Reversing وابسته است.
برای مثال NC2-115 و NC2-800 نه تنها از نظر جریان، بلکه از نظر Frame، ترمینال، توان Coil، وزن و ظرفیت موتور تفاوت زیادی دارند.
نسخه DC مانند NC2-225Z نیز Part Number متفاوتی نسبت به مدل AC دارد.
برای استعلام دقیق بهتر است مدل کامل، توان و جریان موتور، ولتاژ شبکه و مدار فرمان، نوع سهپل یا چهارپل و نیاز به رله اضافه بار یا Interlock اعلام شوند.
سوالات متداول کنتاکتور چینت NC2
کنتاکتور NC2 چینت چه رنج جریانی دارد؟
مدل های اصلی NC2 جریان AC-3 از 115 تا 800A در 380/400V را پوشش می دهند.
NC2-800 برای چه توان موتوری است؟
در AC-3 و 380/400V، توان موتور رسمی NC2-800 برابر 450kW است.
آیا NC2 بوبین DC دارد؟
بله. مدل های NC2-115 تا NC2-400 نسخه DC با بوبین 48، 110 یا 220VDC دارند.
آیا NC2 چهارپل تولید می شود؟
بله، نسخه های 4NO برای مدل های مشخصی در خانواده وجود دارند؛ سازگاری چهارپل باید از Part Number و Frame بررسی شود.
NC2 برای مدار چپ گرد و راست گرد مناسب است؟
بله. نسخه Reversing و Mechanical Interlock برای نصب افقی یا عمودی در این خانواده وجود دارد.
چه کنتاکت کمکی برای NC2 وجود دارد؟
بلوک های F4 با ترکیب های مختلف NO و NC مانند 2NO، 1NO+1NC، 2NC و نسخه های چهارکنتاکته ارائه می شوند.
برای NC2 چه رله اضافه باری استفاده می شود؟
خانواده NXR در کاتالوگ فعلی برای مونتاژ با NC2 معرفی شده است و Range آن باید بر اساس جریان موتور انتخاب شود.
تفاوت NC1 و NC2 چیست؟
NC1 محدوده 9 تا 95A را پوشش می دهد، در حالی که NC2 از 115 تا 800A برای بارها و موتورهای پرقدرت تر طراحی شده است.
درجه حفاظت NC2 چقدر است؟
ساختار پایه IP00 است و با Shroud مناسب، حفاظت بخش جلویی می تواند به IP20 برسد.
برای خرید NC2 چه اطلاعاتی لازم است؟
جریان و توان موتور، ولتاژ شبکه، ولتاژ و نوع Coil، AC-3 یا AC-4 بودن کاربرد، تعداد پل و نیاز به Reversing، بیمتال و کنتاکت کمکی باید مشخص شوند.
راهنمای خرید و قیمت کنتاکتور چینت NC2
برای خرید کنتاکتور چینت NC2 ابتدا جریان و توان موتور در ولتاژ واقعی شبکه را مشخص کنید. خانواده NC2 از 115 تا 800A در AC-3 و از 55 تا 450kW در 380/400V را پوشش می دهد. سپس نوع و ولتاژ بوبین بررسی شود؛ مدل های 115 تا 400A علاوه بر AC، نسخه DC با 48، 110 و 220VDC دارند. در مدارهای Reversing نیز مدل افقی یا عمودی و Mechanical Interlock مناسب Frame باید انتخاب شود. برای حفاظت موتور، رله اضافه بار NXR و وسیله حفاظت اتصال کوتاه نیز باید متناسب با جریان سیستم تعیین شوند.
آوا الکتریک به عنوان فروشگاه تخصصی و مرکز فروش و تامین تجهیزات برق و اتوماسیون صنعتی، امکان بررسی کنتاکتورهای چینت سری NC2 شامل NC2-115، NC2-150، NC2-185، NC2-225، NC2-265، NC2-330، NC2-400، NC2-500، NC2-630 و NC2-800، انتخاب مدل بر اساس جریان و توان موتور، ولتاژ بوبین، نوع Coil، تعداد پل، ساختار Reversing، رله اضافه بار و تجهیزات جانبی را فراهم می کند. برای دریافت مشاوره انتخاب، استعلام قیمت، بررسی موجودی و خرید کنتاکتور چینت NC2 با کارشناسان آوا الکتریک از طریق شماره 03191091031 تماس بگیرید.
هنوز نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید!