کنتاکتور چینت NC8 یا CHINT NC8 AC Contactor یکی از کامل ترین خانواده های کنتاکتور صنعتی این برند است که از مدل های مینیاتوری چند آمپری تا کنتاکتورهای قدرت بسیار بزرگ را در یک خانواده پوشش می دهد. سری NC8 برای قطع و وصل مدار از راه دور، راه اندازی و کنترل موتورهای AC، تابلوهای MCC، پمپ، کمپرسور، سیستم HVAC، ماشین آلات و فیدرهای صنعتی استفاده می شود. نکته مهم در این خانواده آن است که همه مدل ها بر اساس یک Utilization Category تعریف نشده اند. مدل های NC8-06M تا NC8-1000 برای کاربرد موتور تا 1000A در AC-3 ارائه می شوند، در حالی که مدل های بزرگ NC8-1260 تا NC8-2650 عمدتا برای AC-1 تعریف شده اند. به همین دلیل عدد 2650A را نباید به عنوان جریان AC-3 موتور تفسیر کرد. NC8 علاوه بر تنوع جریان، از بوبین های AC، DC و Wide-voltage، کنتاکت های کمکی، تایمر، اینترلاک مکانیکی، Surge Suppressor و رله های اضافه بار نیز پشتیبانی می کند.
معرفی کنتاکتور چینت NC8
NC8 مطابق استاندارد IEC/EN 60947-4-1 طراحی شده و برای Switching مکرر مدارهای AC و کنترل موتور استفاده می شود.
خانواده کامل این سری دارای 12 Frame Size و حدود 30 Current Rating است و از کنتاکتورهای Mini تا مدل های چند هزار آمپری را پوشش می دهد.
در مدل های تا 1000A، کاربرد اصلی بر مبنای AC-3 شامل راه اندازی موتور قفس سنجابی است. مدل های 1260 تا 2650A برای Switching بارهای AC-1 و جریان های بسیار بالا طراحی شده اند.
محدوده جریان سری NC8
| گروه NC8 |
محدوده جریان |
Category اصلی |
| NC8-06M تا NC8-1000 |
6 تا 1000A |
AC-3 در 400/415V |
| NC8-1260 تا NC8-2650 |
1260 تا 2650A |
AC-1 در 415V |
این تفکیک یکی از مهم ترین نکات فنی صفحه NC8 است. عدد جریان بدون ذکر AC-1 یا AC-3 می تواند انتخاب اشتباه ایجاد کند.
مدل های کوچک NC8
خانواده NC8 با مدل های Mini شامل NC8-06M، NC8-09M و NC8-12M آغاز می شود.
در 380/400V توان موتور این سه مدل به ترتیب 2.2، 4 و 5.5kW است.
پس از آن مدل های استاندارد NC8-09، NC8-12، NC8-18، NC8-25، NC8-32 و NC8-38 قرار دارند که در 400V توان های 4، 5.5، 7.5، 11، 15 و 18.5kW را پوشش می دهند.
این مدل ها برای موتورهای کوچک و متوسط، پمپ، فن، کمپرسور و تجهیزات عمومی ماشین سازی مناسب هستند.
NC8-40 تا NC8-100
در بخش بعدی مدل های 40، 50، 65، 80 و 100A قرار دارند.
توان موتور در 380/400V برای NC8-40 برابر 18.5kW، NC8-50 برابر 22kW، NC8-65 برابر 30kW، NC8-80 برابر 37kW و NC8-100 برابر 45kW است.
در این گروه نیز باید نوع بوبین، تعداد پل و کنتاکت کمکی در Part Number نهایی بررسی شوند.
NC8-115 تا NC8-500
| مدل |
AC-3 |
توان موتور در 380/400V |
| NC8-115 | 115A | 55kW |
| NC8-150 | 150A | 75kW |
| NC8-170 | 170A | 90kW |
| NC8-205 | 205A | 110kW |
| NC8-265 | 265A | 132kW |
| NC8-300 | 300A | 160kW |
| NC8-400 | 400A | 200kW |
| NC8-500 | 500A | 250kW |
NC8-630، NC8-800 و NC8-1000
سه مدل NC8-630، NC8-800 و NC8-1000 بالاترین جریان های خانواده NC8 هستند که همچنان برای AC-3 Rating مشخص دارند.
| مدل |
AC-3 در 400V |
توان موتور 400V |
| NC8-630 | 630A | 335kW |
| NC8-800 | 800A | 450kW |
| NC8-1000 | 1000A | 560kW |
در 660/690V نیز توان موتور این مدل ها افزایش پیدا می کند و به ترتیب تا 560، 630 و 800kW می رسد. انتخاب نهایی باید بر اساس Voltage واقعی موتور انجام شود.
NC8-1260 تا NC8-2650؛ توجه به AC-1
مدل های NC8-1260، NC8-1450، NC8-1700، NC8-2100 و NC8-2650 در بخش بسیار پرقدرت خانواده قرار دارند.
مقادیر 1260، 1450، 1700، 2100 و 2650A برای این مدل ها در AC-1 تعریف شده اند و در جدول رسمی، AC-3 Motor Rating برای آن ها درج نشده است.
بنابراین عبارت «کنتاکتور موتور 2650 آمپر NC8» بدون بررسی Category تعبیر فنی درستی نیست.
این مدل ها بیشتر برای Switching مدارهای جریان بالا و بارهای مناسب AC-1 استفاده می شوند.
تفاوت AC-1 و AC-3 در NC8
AC-1 برای بارهای غیرالقایی یا کم القا مانند بارهای مقاومتی تعریف می شود.
AC-3 برای راه اندازی و توقف معمول موتور قفس سنجابی است و معیار اصلی انتخاب کنتاکتور موتور محسوب می شود.
یک کنتاکتور ممکن است در AC-1 جریان بیشتری از AC-3 تحمل کند. همین موضوع دلیل اصلی تفاوت رنج مدل های بزرگ NC8 است.
هنگام ثبت مشخصات محصول در سایت نیز بهتر است ستون «جریان AC-3» و «جریان AC-1» جداگانه نگهداری شوند.
AC-4 در کنتاکتور NC8
AC-4 مربوط به شرایط سخت تر موتور مانند Jogging، Plugging و Reversing پرتکرار است.
در این حالت کنتاکتور هنگام جریان های بالاتر Switching انجام می دهد و Electrical Life کاهش پیدا می کند.
برای نمونه در مدل های 630، 800 و 1000A، توان AC-4 در 400V به ترتیب حدود 110، 132 و 150kW است؛ در حالی که توان AC-3 همان مدل ها بسیار بیشتر است.
بنابراین کاربردهایی با تغییر جهت زیاد باید بر اساس AC-4 انتخاب شوند، نه صرفا عدد آمپر روی مدل.
بوبین AC، DC و Wide-voltage در NC8
یکی از نقاط قوت NC8 تنوع Coil است. نوع بوبین به Frame و کد محصول وابسته است.
در بسیاری از مدل های کوچک و متوسط نسخه AC و DC وجود دارد و کد Z برای DC Coil استفاده می شود.
برای گروه های مختلف، ولتاژهایی مانند 24، 48، 110، 125، 220، 230، 240، 380، 400 و 415V بسته به نوع Coil در دسترس هستند.
Wide-voltage Coil نیز با کد W ارائه می شود و در بعضی Frameها محدوده هایی مانند AC/DC 24–60V، 48–130V، 100–250V یا 250–500V وجود دارند.
بوبین مدل های 630 تا 1260A
برای NC8-630، NC8-800، NC8-1000 و NC8-1260 نسخه های AC/DC در ولتاژهایی مانند 48، 110/127، 220/230/240 و 380/400/415V تعریف شده اند.
نسخه Wide-voltage این گروه نیز با محدوده های 100–250 و 250–500V AC/DC در کاتالوگ دیده می شود.
در مدل های 1450 تا 2650 نوع Coil و Voltage Option متفاوت می شود و باید از Part Number دقیق همان Frame استخراج شود.
مدل سه پل و چهار پل NC8
NC8 در ساختار سهپل و چهارپل عرضه می شود، اما 4P فقط تا جریان های مشخص وجود دارد.
در کاتالوگ رسمی، مدل های چهارپل تا 100A ارائه شده اند و برای جریان های بالاتر از 100A ساختار اصلی سهپل است.
چهارپل بودن می تواند به صورت 4NO یا در مدل مربوط به صورت 2NO+2NC تعریف شود.
مدل چهارپل برای Switching چهار هادی طراحی شده و نباید به عنوان نسخه با جریان بیشتر انتخاب شود.
کنتاکت کمکی داخلی
ساختار Auxiliary Contact با Frame تغییر می کند.
مدل های Mini می توانند 1NO یا 1NC داشته باشند و در مدل های استاندارد کوچک ساختارهایی مانند 1NO+1NC یا 2NO+2NC وجود دارد.
در گروه NC8-115 تا NC8-1260، ساختار استاندارد بدنه 2NO+2NC ذکر شده است.
مدل های چهارپل و مدل های بسیار بزرگ 1450 تا 2650A به صورت پایه Auxiliary Contact داخلی ندارند و در صورت نیاز باید Module مناسب اضافه شود.
کنتاکت کمکی F4، F8 و NCF
CHINT برای NC8 چند نوع Auxiliary Contact ارائه می کند.
F8 برای Mini Contactorهای NC8-06M تا NC8-12M و F4 برای مدل های NC8-09 تا NC8-2650 قابل استفاده است.
NCF8 به عنوان Side-mounted Auxiliary Contact برای NC8-09 تا NC8-100 و NCF1 برای مدل های NC8-115 تا NC8-1260 معرفی شده است.
نوع و تعداد NO/NC باید بر اساس مدار فرمان و محدودیت نصب همان Frame انتخاب شوند.
تایمر F5
Air Delay Head سری F5 برای NC8-09 تا NC8-2650 در کاتالوگ معرفی شده است.
مدل های مختلف آن On-delay یا Off-delay هستند و Rangeهایی مانند 0.1–3s، 0.1–30s و 10–180s را پوشش می دهند.
این Accessory می تواند برای مدارهای ترتیبی و برخی Starterهای ستاره مثلث استفاده شود.
ضربه گیر ولتاژ بوبین NC8
Surge Suppression Module برای کاهش Transient ناشی از قطع Coil استفاده می شود.
سری SR8 با توجه به Frame، Voltage و نوع مدار در نسخه های Varistor یا RC ارائه می شود.
برای انتخاب Suppressor باید ولتاژ بوبین و Frame مشخص باشند و نمی توان یک قطعه را برای تمام NC8ها مشترک فرض کرد.
رله اضافه بار NR8
خانواده NC8 با رله های اضافه بار NR8 ترکیب می شود و امکان تشکیل Motor Starter را فراهم می کند.
NR8 در Frameهای مختلف برای جریان های کوچک تا صدها آمپر عرضه شده و مدل هایی مانند NR8-11.5، NR8-38، NR8-100، NR8-200 و NR8-630 در جدول تطبیق NC8 دیده می شوند.
Range تنظیم رله باید جریان پلاک موتور را پوشش دهد. صرف اینکه یک رله از نظر مکانیکی به کنتاکتور متصل می شود برای انتخاب صحیح کافی نیست.
اینترلاک مکانیکی و مدل Reversing
NC8 قابلیت تشکیل مجموعه Reversing نیز دارد و در کدگذاری رسمی حرف N برای محصول Reversible دیده می شود.
Mechanical Interlock میان دو کنتاکتور مانع وصل فیزیکی همزمان آن ها می شود.
در مدارهای چپ گرد/راست گرد، علاوه بر Interlock مکانیکی بهتر است Interlock الکتریکی نیز با Auxiliary NC اجرا شود.
مدل Interlock به Frame وابسته است و تجهیزات مدل 40A با NC8-500 یکسان نیستند.
شرایط محیطی NC8
در کاتالوگ جدید، NC8 برای عملکرد معمول بدون Accessory در محدوده دمایی −20…+60°C معرفی شده است.
بازه گسترده تر تا حدود −25…+70°C با Derating و رعایت شرایط اعلام شده سازنده امکان پذیر است.
ارتفاع استاندارد تا 2000m است و برای ارتفاع بالاتر باید Correction Factor اعمال شود.
کنتاکتور باید در محل فاقد لرزش و ضربه شدید نصب شود و شرایط نصب هر Frame رعایت شود.
درجه حفاظت NC8
Protection Rating در تمام مدل های NC8 یکسان نیست.
در برخی مدل های کوچک قسمت جلویی IP20 است، در حالی که مدل های بزرگ تر ساختار بازتری دارند و برای نصب داخل Enclosure طراحی شده اند.
بنابراین حفاظت نهایی در برابر گردوغبار، رطوبت و تماس مستقیم باید توسط تابلو برق مناسب تامین شود.
مزایای کنتاکتور چینت NC8
رنج بسیار گسترده جریان
AC-3 تا 1000A
AC-1 تا 2650A
بوبین AC و DC بسته به مدل
Wide-voltage Coil
مدل سهپل و چهارپل
اکسسوری های متنوع
هماهنگی با رله NR8
تفاوت NC8 و NC7 چینت
NC7 تا 620A در AC-3 را پوشش می دهد، اما NC8 دامنه بسیار بزرگ تری دارد و تا 1000A در AC-3 ادامه پیدا می کند.
NC8 همچنین مدل های 1260 تا 2650A را برای AC-1 در اختیار قرار می دهد و از نظر Coil و Accessories نیز گزینه های متنوعی دارد.
برای پروژه های جدید در محدوده مشترک باید ابعاد، نوع بوبین، رله اضافه بار، موجودی و هزینه دو خانواده مقایسه شوند.
تفاوت NC8 و NXC چینت
NXC خانواده جدید و عمومی CHINT با جریان AC-3 تا 630A است، در حالی که NC8 محدوده بسیار بزرگ تری را پوشش می دهد.
اگر جریان پروژه کمتر از 630A باشد، NXC و NC8 هر دو می توانند بسته به مشخصات پروژه بررسی شوند.
برای جریان موتور بالاتر از 630A، NC8 مدل های AC-3 تا 1000A دارد و برای Switching AC-1 نیز تا 2650A ادامه پیدا می کند.
راهنمای انتخاب کنتاکتور چینت NC8
اول مشخص کنید بار موتور است یا بار AC-1. این مرحله تعیین می کند کدام ستون جریان باید مبنا قرار گیرد.
برای موتور معمولی، جریان پلاک و AC-3 Rating در Voltage واقعی شبکه بررسی شوند. برای بار مقاومتی یا کم القا، AC-1 ملاک خواهد بود.
سپس توان موتور در همان Voltage، نوع و Voltage Coil، تعداد پل و شرایط Switching بررسی شوند.
اگر موتور Jog یا Reverse پرتکرار دارد، AC-4 باید مبنای انتخاب دقیق تر قرار گیرد.
در نهایت NR8، Auxiliary Contact، F5، Surge Suppressor و Mechanical Interlock متناسب با Frame انتخاب شوند.
| پارامتر |
محدوده یا گزینه |
| جریان AC-3 | 6 تا 1000A |
| جریان AC-1 مدل های بزرگ | تا 2650A |
| توان موتور 400V | تا 560kW در NC8-1000 |
| Coil | AC / DC / Wide-voltage بسته به کد محصول |
| تعداد پل | 3P و 4P تا 100A بسته به مدل |
| رله اضافه بار | خانواده NR8 متناسب با Frame و جریان موتور |
قیمت کنتاکتور چینت NC8
قیمت کنتاکتور NC8 به شدت به Current Rating و Frame وابسته است؛ اختلاف ساختاری NC8-09 و NC8-1000 بسیار زیاد است.
نوع Coil نیز اهمیت دارد. نسخه AC، DC و Wide-voltage Part Number و قیمت متفاوتی دارند.
در مدل های بزرگ تر، تجهیزات جانبی مانند Auxiliary Contact، Interlock و Relay نیز ممکن است جداگانه سفارش داده شوند.
برای دریافت قیمت دقیق بهتر است کد کامل NC8، Voltage Coil، جریان و توان بار و Accessories مورد نیاز اعلام شوند.
سوالات متداول کنتاکتور چینت NC8
رنج جریان کنتاکتور NC8 چقدر است؟
خانواده کامل از 6 تا 2650A را پوشش می دهد؛ اما 6 تا 1000A در AC-3 و مدل های بزرگ 1260 تا 2650A در AC-1 تعریف شده اند.
بزرگ ترین کنتاکتور موتور NC8 کدام است؟
از نظر AC-3، NC8-1000 دارای جریان 1000A و توان موتور 560kW در 400V است.
NC8-2650 برای موتور 2650 آمپر است؟
خیر. مقدار 2650A در این مدل تحت AC-1 تعریف شده و AC-3 Motor Rating برای آن در جدول رسمی درج نشده است.
آیا NC8 بوبین DC دارد؟
بله، در بسیاری از Frameها نسخه DC با پسوند Z وجود دارد. نوع و Voltage دقیق به مدل وابسته است.
Wide-voltage Coil در NC8 چیست؟
نسخه W امکان کار در یک محدوده وسیع تر از ولتاژ کنترل AC/DC را فراهم می کند. Range دقیق به Frame بستگی دارد.
آیا NC8 چهارپل دارد؟
بله، مدل های 4P وجود دارند، اما طبق کاتالوگ فعلی چهارپل فقط تا 100A عرضه می شود.
برای NC8 چه بیمتالی استفاده می شود؟
خانواده NR8 با Frameهای مختلف NC8 سازگار است و Range تنظیم باید بر اساس جریان موتور انتخاب شود.
آیا NC8 کنتاکت کمکی دارد؟
بله. F4، F8، NCF8 و NCF1 بسته به Frame برای توسعه تعداد کنتاکت های کمکی ارائه شده اند.
NC8 بهتر است یا NXC؟
برای رنج های مشترک هر دو قابل بررسی هستند. NXC تا 630A AC-3 را پوشش می دهد، در حالی که NC8 تا 1000A در AC-3 و تا 2650A در AC-1 ادامه دارد.
برای خرید NC8 چه اطلاعاتی لازم است؟
نوع بار، AC-1 یا AC-3 بودن کاربرد، جریان و توان موتور، Voltage شبکه، نوع و Voltage Coil، تعداد پل و تجهیزات جانبی مورد نیاز باید مشخص شوند.
راهنمای خرید و قیمت کنتاکتور چینت NC8
برای خرید کنتاکتور چینت NC8 ابتدا Utilization Category را مشخص کنید. مدل های NC8-06M تا NC8-1000 برای AC-3 تا 1000A و کنترل موتور استفاده می شوند، در حالی که مدل های NC8-1260 تا NC8-2650 عمدتا بر اساس AC-1 تعریف شده اند. برای موتور باید جریان پلاک، توان و Voltage شبکه بررسی شوند. سپس نوع Coil از بین AC، DC یا Wide-voltage و Voltage مدار فرمان تعیین شود. تعداد پل، رله اضافه بار NR8، کنتاکت کمکی، تایمر، Surge Suppressor و Mechanical Interlock نیز باید متناسب با Frame انتخاب شوند.
آوا الکتریک به عنوان فروشگاه تخصصی و مرکز فروش و تامین تجهیزات برق و اتوماسیون صنعتی، امکان بررسی کنتاکتورهای چینت سری NC8 از مدل های مینیاتوری NC8-06M تا NC8-1000 در AC-3 و مدل های پرجریان NC8-1260 تا NC8-2650 در AC-1، انتخاب مدل بر اساس جریان، توان موتور، ولتاژ بوبین، تعداد پل و تجهیزات جانبی را فراهم می کند. برای دریافت مشاوره انتخاب، استعلام قیمت، بررسی موجودی و خرید کنتاکتور چینت NC8 با کارشناسان آوا الکتریک از طریق شماره 03191091031 تماس بگیرید.
هنوز نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید!